برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

Blog Details

جدیدترین اخبار کرونا در ایران

جدیدترین اخبار کرونا در ایران

کارشناسان بهداشتی درباره اهمیت استان‌های یاد شده در ایجاد بحران‌های احتمالی آینده معتقدند، استان‌ تهران به عنوان پایتخت و اصلی‌ترین کانون‌های تردد و تراکم جمعیت می‌تواند به تنهایی عاملی در ایجاد همه‌گیری‌های آتی درصورت بی‌توجهی به پروتکل‌ها باشد که قطعاً هرگونه تغییر در وضعیت همه‌گیری تهران کاملاً مستقیم بر استان البرز اثرگذار است و به دنبال آن استان قزوین هم درگیر خواهد شد.

این گروه تاکید دارند با درنظر گرفتن میزان تعداد بستری‌ها در مراکز درمانی تهران و همچنین احتمال ورود گروه تازه‌ای از بیماران در آینده نزدیک با مدنظر قرار دادن ارتباط گسترده اقتصادی میان استان‌های تهران، البرز و قزوین؛ پایتخت همواره در ایجاد امواج همه‌گیری هر سه استان اثرگذار بوده و اینبار هم درصورت بی‌توجهی به این زنجیره ارتباطی، شرایط همه‌گیری در تهران می‌تواند دردسرساز باشد.

به گفته این گروه آمارها نشان می‌دهد که تهران هنوز به قله پیک‌چهارم خود نرسیده و بازهم در آینده آمار ورودی بیماران روند افزایشی و متاسفانه تعداد موارد فوتی در این استان ارقام قابل توجهی است به همین دلیل توجه به پروتکل‌های بهداشتی و عدم عادی انگاری شرایط با توجه به آمارهای سایر نقاط کلیدی‌ترین راهکار برای مدیریت بحران در شرایط فعلی است.

اما گروه یاد شده درباره سه استان خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نظر دیگری دارند و تاکید می‌کنند شرایط استان‌های یاد شده می‌تواند یکی از مهمترین و حساس‌ترین موارد در شرایط فعلی باشد چون در این استان‌ها احتمال انتشار ویروس هندی دور از انتظار نیست و درصورت بروز چنین شرایط سرعت سرایت ویروس جهش یافته هندی می‌تواند مشکلات عمده‌ای به کشورمان تحمیل کند، به همین دلیل لازم است مسئولان مربوطه درباره سه استان یاد شده سیاست‌های متفاوتی را اجرایی کنند .

 

نقص در سامانه‌های رهگیری و کنترل بیماران و محدودیت‌های کم‌اثر

از سوی دیگر درحالی علیرضا رئیسی خبر از بهبود اوضاع در برخی استان‌ها می‌دهد که بررسی‌های میدانی تسنیم و همچنین اخبار منتشر شده در سایر رسانه‌ها نشان می‌دهد ضعف قابل توجه در سامانه‌های ثبت اطلاعات مبتلایان و رهگیری آنها در جامعه طی دوره درمان ضعف قابل توجهی را تجربه می‌کند که این روند با درنظر گرفتن فعالیت ویروس جهش یافته انگلیسی و قدرت سرایت بالای آنها می‌تواند دردسر ساز باشد.

در این زمینه فقط کافی است به اظهار نظر چندی پیش معاون بهداشت وزارت بهداشت توجه کنیم که در مصاحبه‌ای رسماً اعلام کرد ۴۸۰۰۰ مورد کرونا مثبت شرایط قرنطینه را نادیده گرفته و در جامعه به فعالیت‌های عادی خود ادامه داده‌اند.

انتشار این آمار اگرچه در نگاه اول می‌تواند یک نگرانی عمده از نظر بهداشتی جامعه و بی‌اثرکردن تمامی فعالیت‌ها و سیاست‌ها باشد اما واقعیت امر اینجاست که حکایت از ناکارآمدی و ضعف قابل توجه سامانه‌های رهگیری و سیستم‌های نظارتی نهادهای مسئول می‌دهد و شاهد مثال آنهم از کار افتادن موقتی سامانه مربوط به ثبت اطلاعات مبتلایان کرونا یا دریافت اطلاعات مراکز درمانی در اوایل آغاز پیک چهارم بود.

این درحالی است که محسن بندپی چندی پیش از رضایت مندی تهرانی‌ها از خدمات ارایه شده سامانه‌های مرتبط با بیماری کرونا در پایتخت سخن گفته و اعلام کرد این سامانه‌ها برای جلوگیری از ایجاد اذحام و سرگردانی متقاضیان دریافت خدمات در دوره همه‌گیری راه‌اندازی شده‌اند.

نکته جالب توجه اینجاست که اگر به سخنان علیرضا رئیسی درباره نقض قوانین قرنطینه ۴۸۰۰۰ کرونا مثبت نگاه کنیم و گوشه چشمی هم به عملکرد سامانه‌های مرتبط و نهادهای مسئول کنترل همه‌گیری داشته باشیم می‌بینیم کوچکترین همکاری مناسب ایجاد نشده و بسیاری از بیماران سرپایی که با دریافت دارو از مراکز درمانی برای ادامه دوران نقاهت روانه منزل شده‌اند بدون هیچ توجهی در محل کار خود حاضر شده یا اینکه به زندگی روزانه خود ادامه داده‌اند و سند این سوء مدیریت هم تردد آزادانه مسافران در سیستم حمل و نقل بین‌شهری مثل هواپیما، اتوبوس و … بوده است.

درحالی که قرار بود با ثبت اطلاعات دقیق این افراد نهادهای ارایه دهنده خدمات تا سپری شدن دوره نقاهت و قطع احتمال انتقال ویروس به سایرین از ارایه خدمات حضوری به این افراد خودداری کنند؛ اما امروز بیماران سرپایی که به منزل فرستاده می‌شوند با توجه به مشکلات اقتصادی موجود تنها به خوردن داروها بسنده کرده و بدون علائم خاصی میان مردم تردد دارند.

متخصصان بهداشت و درمان در این شرایط تاکید می‌کنند در پیک چهارم و ضعف سیستم نظارتی یاد شده عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان به‌خصوص در مراکز خدماتی، اداری و سازمان‌ها همین موضوع بوده است چون تردد آزادانه مبتلایان در هرساعت تعداد بالایی بیمار جدید به سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل کرده است.

کمبوددارو و تجهیزات در برخی مناطق/ تهران تا ۱۰ روز آینده کمبودی ندارد!

بی‌توجهی به همین موارد و البته مدیریت‌های جزیره‌ای که از ابتدای سال در زمینه کنترل و مدیریت بیماری تجربه شد در نهایت عاملی برای شکل‌گیری پیک‌چهارم مهیا کرد و دیدیم که هفته پایانی فروردین و ابتدای اردیبهشت چه فشار سنگینی برنظام بهداشت و درمان کشورمان تحمیل شد تاجایی که کمبود تخت‌ و تجهیزات و دارو در برخی نقاط روند ارایه خدمات را مختل کرد.

در این زمینه معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران، درباره برخی کمبودها در زمینه داروهایی نظیر رمدسیویر در خیز چهارم و افزایش مراجعات ناشی از کرونا گفت: عمدتاً در زمین برخی داروهای تزریقی از جمله رمدسیویر به دلیل آنکه مصرف افزایشی داشتیم، دچار کمبودی شدیم که به شکل موقتی برطرف شد؛ امروز هم در ستاد استانی جلسه‌ای اختصاصاً برای پیش بینی نیاز رمدسیویر داریم که با همکاری دوستان سازمان غذا و دارو در دفتر دکتر زالی صحبت خواهیم کرد.

دکتر نادر توکلی، افزود: در موردی برخی از محلول‌های درمانی مانند سرم و… به طور موقتی کمبودهایی گزارش شد که پیگیر رفع آن هم هستیم. در زمینه تخت فعلاً کمبود تخت نداریم و جایابی به شیوه‌ای است که آخرین وضعیت تخت بیمارستانی در پایان هر شیفت به سامانه ۶۰۷۰ گزارش می‌شود و بیماران به نزدیک‌ترین بیمارستان‌هایی که تخت خالی دارند ارجاع داده می‌شوند و در این زمینه تا ۱۰ روز آینده مشکلی نخواهیم داشت و در ادامه هم ان شاءالله شاهد فروکش بار بیماری باشیم.

البته این پایان کار نیست؛ چون بررسی میدانی خبرنگار تسنیم از بازار تهران و برخی مناطق پایتخت نشان می‌دهد در سطح بسیار زیادی علی‌رغم اینکه میزان مشارکت‌های متفاوتی از سوی مسئولان اعلام می‌شود تردد در سطح شهر ادامه دارد و صنوفی که قاعدتاً در شرایط فعلی نباید فعال می‌شدند کاملاً آزادانه درحال ارایه خدمات به مردم هستند.

نکته نگران کننده تر اینجاست که وزیر بهداشت بارها در سخنان خود اعلام کرده که مدیریت جمعیت سیال در شرایط همه‌گیری به‌خصوص در پیک چهارم که ۸۰ درصد از موارد ابتلا با ویروس جهش یافته بوده غیر ممکن یا حداقل پر هزینه است.

بنابراین لازم است حالا که نزدیک به ۱۵ ماه از آغاز همه‌گیر گذشته و شاهد خسارات جبران‌ناپذیر این بیماری به بدنه اقتصاد و جامعه کشورمان بوده‌ایم مسئولان مربوطه با ایجاد سامانه‌های رهگیری و دقیق در این زمینه مانع از جابجایی آزادانه بیماران در سطح شهرها باشند چون در این شرایط ویروس کاملاً زیرپوستی دست به دست شده و مشکلات بیشتری به کادر درمان با توجه به کمبودهایشان تحمیل می‌شود.

در این زمینه لازم است سیستم یکپارچه و برخطی از آزمایشگاه‌های تشخیصی تا نهادهای اجرایی، بهداشتی و انتظامی داشته باشیم که درست از زمانی که نتیجه تست یک بیمار مثبت شد تا پایان دوره نقاهت قابلیت رهگیری و نظارت بر عملکرد وی را داشته باشیم و به‌شکل اتوماتیک در دوره‌ای مثل ۱۴ روزه هرگونه ارایه خدمات حضوری به وی قطع شود.

آگهی های ویژه

موضوعات خبری

آخرین دیدگاه‌ها

    بالا